Lékárna Zahradníkova Léky, zdravotní materiál, informace a rady pro Vás.
 • Zajímavosti

  Reakce České lékárnické komory na tiskovou zprávu Státního ústavu pro kontrolu léčiv


  Praha 4. 8. 2017 – Státní ústav pro kontrolu léčiv ve své tiskové zprávě „Povinná elektronická preskripce – pacient dostane svůj lék i v případě výpadku systémů“ ze dne 2. 8. 2017 počítá s tím, že lékárník vydá léčivé přípravky nedovoleným způsobem. Česká lékárnická komora svým členům doporučuje, aby takto nepostupovali.

  Konkrétně SÚKL uvádí:
  „V případě, že pacient dorazí při výpadku např. internetu nebo elektrické energie do lékárny s eReceptem, lékárník vydá lék na základě informací (názvu léku, dávkování), které budou součástí eReceptu (na papírové průvodce, v e-mailu či v mobilní/webové aplikaci). Pokud bude mít pacient k dispozici eRecept pouze
  ve formě identifikátoru zaslaném SMS, kdy není zřejmé, o jaký lék se jedná, bude třeba vyčkat až do doby, kdy budou všechny systémy funkční, aby bylo možné identifikátor eReceptu z SMS zprávy načíst, případně může lékárník kontaktovat předepisujícího lékaře pro zjištění předepsaných léků na konkrétním eReceptu, ke kterému má k dispozici identifikátor.“

  Předně je nutné vysvětlit, že pacient do lékárny s eReceptem nikdy nedorazí. Princip elektronického předepisování je založen na tom, že eRecept je uložen v tzv. centrálním úložišti, kam jej zašle lékař a odkud jej stáhne lékárník. Lékárník ke stažení potřebuje znát kód eReceptu, tzv. identifikátor. Ten dostává od lékaře. Na papíře, mailem, nebo v SMS. Lékaři mohou kromě identifikátoru předat pacientovi i další informace, které jsou jinak obsažené v samotném eReceptu. Nikdy ale nepůjde o eRecept samotný. A právě proto je vyloučeno, aby lékárník vydal léky předepsané na eReceptu při výpadku systému centrálního úložiště, nebo při výpadku internetu nebo elektřiny.
  Zákon o léčivech říká, že zacházet s léky jinak, než je v něm uvedeno, je zakázáno. Současně říká, že léky na recept lze vydat jen na základě platného lékařského předpisu. Lékařem předaný identifikátor, byť doplněný o informace
  o obsahu eReceptu, není platným receptem, a proto na něj nelze lék vydat.

  ČLnK chápe, že se SÚKL snaží uklidnit veřejnost a nabídnout řešení pro situace, v nichž pacient v systému výlučné elektronické preskripce bude potřebovat lék, lékárník by mu ho i mohl vydat, ale bude tomu bránit výpadek systému.
  Sama ČLnK dlouhodobě na tento problém poukazuje a upozorňuje na odpovědnost za poškození zdraví pacienta, který se kvůli dočasné nefunkčnosti systému nedostane ke svému léku včas. Řešením ale nemůže být postup, který je v rozporu se zákonem. Lékárny jsou ze strany SÚKL velmi přísně trestány vysokými pokutami za menší prohřešky, než je výdej léku bez platného receptu. Proto je pro ČLnK nynější doporučení SÚKL překvapivé. Naznačený postup by jistě možný byl, pokud by byl doplněn do zákona. To se ale nestalo a výpadky systému tak dopadnou na pacienty. I přes včasná upozornění ČLnK.

  Pro další informace: 
  PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233chudoba@lekarnici.cz
  Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:         +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
  Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:     +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz

  ZDROJ : https://www.lekarnici.cz/Pro-verejnost/Informace-pro-verejnost/Reakce-Ceske-lekarnicke-komory-na-tiskovou-zpravu.aspx

   

  Výdej léků může po zavedení e-receptů zkolabovat, varují lékárníci

  25. června 2017 
  Výdej léků může v lednu zkolabovat. Recepty budou povinně už jen elektronické a lékárníci varují, že systém není na tak velkou změnu připraven. Takzvané e-recepty někteří lékaři už píší. Ale zatímco dnes se jich předepíše kolem 5 procent, od ledna jich má být až 90 procent.

   

  (ilustrační snímek)

  (ilustrační snímek) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

  „Celá změna je absolutně nepřipravená. Pokud se projekt neodzkouší v zátěžových zkouškách se všemi lékárnami a všemi lékaři, hrozí, že dojde od ledna ke kolapsu výdeje léků,“ varuje předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

  Vyřízení e-receptu navíc trvá déle než klasického. „Každý recept má svůj zvláštní kód, který je potřeba načíst z úložiště zvlášť. Čtečka přitom sejme kód častokrát až napotřetí,“ vysvětluje pražský lékárník Petr Krpálek.

  Na vydání své medicíny musí pacient počkat déle i v nemocničních lékárnách, kde jsou elektronické recepty mnohem rozšířenější.

  „Na odezvu ze systému čekáme někdy až půl minuty. Výdej léků se tak prodloužil a museli jsme posílit počet lékárníků,“ potvrzuje šéf lékárny v pražském IKEM Michal Hojný.

  Podle ministerstva zdravotnictví však bude náběh e-receptů bez problémů. A klidný je i lékový úřad (SÚKL)

  „Není třeba testovat funkčnost ani zapojení, protože z 2 600 lékáren je již 2 109 do e-receptu zapojeno,“ sdělila mluvčí Lucie Přinesdomová. Nejvyšší kontrolní úřad přitom v květnu SÚKL kritizoval, že úložiště receptů stálo za posledních šest let zhruba 345 milionů korun, ale vydáno bylo jen 1,5 procenta e-receptů (více si přečtěte zde).

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/elektronicke-recepty-lekarna-lekari-d7b-/domaci.aspx?c=A170624_133641_domaci_jkk

   

   

Sobota 24. února 2018

Tolik lidí již vidělo stránky.

Hit Counter provided by orange county divorce attorney

Otevírací doba

Pondělí……7:00 – 18:00
Úterý……..7:00 – 18:00
Středa…….7:00 – 18:00
Čtvrtek…..7:00 – 18:00
Pátek……..7:00 – 15:00

 

Telefon: +420541241203
Fax: +420541236851
lekarnazahradnikova@iol.cz
Mapa: mapy.cz